מידע עסקי

DataCheck דוחות | מידע עסקי | צור קשר

מידע עסקי בלחיצת כפתור

קבלו דו"ח מידע עסקי על חברות בישראל המכיל את כל המידע העסקי ועוד.

מודיעין עסקי ותחרותי

כמה אתם באמת יודעים על המתחרים

מי שמבין ומתמצא באיסוף מידע עסקי ותחרותי יודע שמידע תחרותי איכותי ופורץ דרך לא ניתן לאסוף ממקורות גלויים כגון רשת האינטרנט וצריך לעמול קשה כדי להשיגו ולעיתים קרובות גם לשלם בעדו סכומים לא מבוטלים. מידע עסקי ומידע תחרותי גלוי הינו מידע "כללי" אשר ניתן להשיגו בדרך קלה ממקורות גלויים כגון: רשת האינטרנט, רשתות החברתיות, פורומים, בלוגים וכו'. המידע ה"גלוי" מפורסם מרצון או מכח הוראות רגולטוריות על ידי גורמים אשר מעוניינים שהמידע יופץ ולעיתים גם מעוניינים שהמידע יגיע לידי המתחרים על מנת להכשילם. מידע תחרותי איכותי בד"כ לא ימצא ברשת האינטרנט אלא אם כן מדובר בדליפת מידע שארעה בטעות או לא במכוון ממקור לא אחראי או דליפת מידע שבוצעה במתכוון במטרה לפגוע. מידע כזה יכול לגרום לנזק עצום ולהפסדים לחברה או לארגון שעליו הודלף המידע.

עד כמה זקוקים מנהלי החברות למידע התחרותי ?

רבים הם מנהלי העסקים הסבורים כי אינם זקוקים למודיעין תחרותי על מנת לקדם ולמנף אם עסקיהם ולא מוצאים טעם להשקיע משאבים רבים בהקמת מערך מודיעיני (עסקי ותחרותי) או להשתמש בחברות קבלניות (מיקור חוץ) המתמחות באיסוף מידע תחרותי. על פי גרסתם ניתן למצוא ברשת האינטרנט מידע רב על החברות המתחרות ולטענתם יותר מ - 80% מן המידע התחרותי מצוי במקורות גלויים וצריך רק לאסוף את המידע, לעבדו, לנתחו, להצליבו עם מידע גלוי ממקור אחר ולעשות בו שימוש על מנת לקבל החלטות.

לגרסתם ניתן לאסוף מידע תחרותי על החברות המתחרות, על המוצרים והמחירים של החברות המתחרות, על מגמות השוק, על שינויים רגולטורים ופוליטיים, וכו' ברשת האינטרנט ובזה הם יכולים להסתפק. לעומתם, מנהלי עסקים גדולים, רציניים ולמודי ניסיון אשר הצעידו את עסקיהם להצלחות ולהישגים גבוהים הבינו כי המודיעין התחרותי הוא כלי אסטרטגי המסייע לקידום ומינוף העסקים אם משתמשים בו בחכמה ובתבונה ובעדיו לא ניתן להתקדם ולגבור על המתחרים בשוק. הם טוענים שמידע שנאסף ממקורות גלויים לא ניתן להסתמך עליו מאחר ומידע זה כללי מדי, ולעיתים המתחרים מפרסמים מידע כוזב על מנת שיהיה כמכשול לחברות המתחרות. הם מעדיפים להשקיע בהקמת מערך מודיעיני רציני יותר שיתבסס על איסוף מידע תחרותי איכותי, עדכני ורלוונטי שיבדיל אותם מלן המתחרים בזירה העסקית, שיהווה "פריצת דרך" ויספק להם יתרון על המתחרים, ואין ספק כי מידע תחרותי שכזה לא ניתן להשיג ממקורות גלויים. את המידע התחרותי האיכותי צריך להשיג כמה שיותר מהר ורק אז הוא ישמש ביעילות את מקבלי ההחלטות בחברה. דוגמא קלאסית שהשימוש במקורות גלויים אינו יכול להספיק כמודיעין תחרותי הינה במקרים של בחירות לרשויות או כאשר אדם מתמנה לתפקיד לזמן מוגדר (כמו למשל מינוי ראשי עיריות, שרים וכו') במקרים הללו השימוש במודיעין תחרותי הוא הכרחי, שהרי מידע שיגיע דרך רשת האינטרנט או ממקורות גלויים אונו נחשב למידע איכותי ולעיתים המידע שמפורסם נועד להכשיל את המתחרים. בתפקידים הללו השימוש במודיעין תחרותי הכרחי שהרי זמנם של אותם אנשים בקדנציה הוא לזמן מוגבל וכל מידע תחרותי עדכני ורלוונטי ישמש אותם ביעילות וכדי לגבור על המתחרים ואין להם זמן לבזבז על ניתוח מידע ממקורות גלויים, והצלבת מידע עם מקורות אחרי וכו'. דוגמא נוספת המחייבת שימוש במודיעין עסקי ותחרותי הינה במקרה של רכישת חברה מתחרה. לעיתים שומעים אנו על חברות הנקלעות למשבר כלכלי. במקרים הללו המידע

התחרותי יעיל והכרחי לחברות המתחרות ממספר סיבות:

  • החברה המתחרה הנמצאת בקשיים מפנה מקומה לחברות המתחרות
  • החברות הגדולות המחזיקות בהון יכולות לרכוש את החברה המתחרה במחיר מציאה
  • הלקוחות של אותה חברה שנקלעה לקשיים יאלצו להשתמש בשירותיהם של המתחרות
  • זה הזמן לנצל פריצת דרך או מוצר חדש או כל שירות חדש על מנת להצליח

בעל חברה אשר מקבל מידע תחרותי שכזה על חברה מתחרה ובכוונתו לרכוש את החברה המתחרה יהיה חייב להשתמש במודיעין התחרותי על מנת לקבל מידע מדוייק ביותר אודות פעילותה של החברה שברצונו לרכוש. מידע כזה לא ניתן להשיג ממקורות גלויים ורק המודיעין התחרותי יכול לחקור ולהביא מידע על מחזור המכירות של החברה, תזרים המזומנים, ההוצאות וההכנסות, המוצרים, המחירים, הרווח התפעולי, העובדים בחברה, תשלומי השכר, שמות הלקוחות, היצרנים הספקים וכו'.


מידע עסקי ותחרותי - חוקי או לא חוקי

המידע התחרותי הנוגע למסחר הוא מצרך מבוקש, הוא מתעדכן בכל רגע ורגע ולכל מידע שנאסף יש כח וחשיבות. אין ספק, שמידע תחרותי איכותי שווה הרבה, אך על מנת להשיגו יש להפעיל את הגורמים הנכונים, ולבדוק שהם פועלים בדרכים חוקיות.
מידע עסקי

הסחר במידע עסקי ותחרותי לא תמיד מתנהל בדרך חוקית, ישנן גם דרכים "קלות" יותר להשגת מידע, למשל דרכים שאינן בגבולות החוק כגון: גניבה של מידע, פריצה למחשבים מכירת מידע, ריגול וכו'. כל דרך של איסוף מידע שלא באופן חוקי נחשב לעבירה פלילית ועל כן לא מומלץ לקחת סיכון בשום מחיר. הפועלים בדרכים לא חוקיות לוקחים סיכון שרישיונם יישלל והם יועמדו לדין. אם אתם לקוחות המעוניינים במידע עסקי ותחרותי והחלטתם להיעזר במיקור חוץ, מומלץ שתדאגו להגן על עצמכם באמצעות הסכם חתום בטרם הזמנת העבודה. יש לדאוג לחתום על הסכם עם אנשי המודיעין ולהעלות על הכתב את התחייבותם לפעול בעבורכם על פי הוראות החוק. בדרך זו תגנו על עצמכם, וגם אם ספקי המידע יפעלו שלא כדין, אין להם אלא להלין על עצמם בלבד והעונשים יושתו עליהם ולא על אחר.

השיטות לאיסוף מידע תחרותי רבות. המקצוענים מבין אנשי המודיעין יודעים לאתר הזדמנויות לאיסוף מידע תחרותי. אחת מן הדרכים לאיסוף מידע "מוזהב" הינו להגיע לגורמים "פנימיים" - אותם אנשים אשר עובדים בחברות המתחרות ובידיהם מידע בלתי נגיש. את האנשים הללו צריך לדובב על מנת שישתפו פעולה. המידע שהם מחזיקים שווה למתחרים הרבה ועל כן על מנת להוציא מהם מידע יש לשלם מחיר יקר ולעיתים גם טובות הנאה. וברור שאם לא יצליחו אנשי המודיעין להגיע למידע בזמן הנכון, כאשר המידע "חם", הוא יימסר למתחרים האורבים לו, ולגביהם המידע כבר לא יהיה רלוונטי. ואין ספק שככל שיש יותר דרישה למידע, מעמדו של המידע עולה ומשתדרג והמחיר עולה בהתאם לדרישה. אותם גורמים פנימיים מודעים לכך שהם "מבוקשים", המחירים שהם נוקבים בעד המידע יקר מאד ואלו כללי המשחק הנהוגים בשוק, מי שמשלם את המחיר היקר מקבל את המידע וברור כי אם המידע יגיע למתחרים הוא עלול לגרום לנזק בלתי הפיך. אך יש גם לקחת בחשבון כי מידע תחרותי אינו ערובה להצלחה וההצלחות אינן מוגדרות מראש.
Limited.Org.il